17 maj 2010

Zasady gotowania w szybkowarze

czas_gotowania

Podstawowa zasada szybkiego gotowania nie uległa zmianie od czasu wprowadzenia pierwszego szybkowaru. Gotowanie odbywa się w zamkniętym garnku pod ciśnieniem w temperaturach przewyższających 100 C, ponieważ powstające wewnątrz szybkowaru nadciśnienie podnosi punkt wrzenia wody. Dzięki temu czas gotowania ulega wielokrotnemu skróceniu, przez co gotowanie w szybkowarze pozwala na oszczędność czasu (gotowania) średnio rzędu 70 procent.

witaminy

Dzięki wyeliminowaniu szkodliwego tlenu zawartego w powietrzu oraz krótkim czasom gotowania żywność jest gotowana w sposób szczególnie delikatny. W porównaniu z tradycyjnym, gotowanie w szybkowarze pozwala zachować znacznie więcej witamin, substancji mineralnych oraz aromatycznych, co jest także wyczuwalne w smaku: własny smak żywności jest zaskakująco intensywny.

Tryb gotowania 1. ok. 110 C (tryb ekonomiczny)

(ciśnienie robocze 45 kPA)

Dla potraw delikatnych, takich jak ryby lub warzywa

Tryb gotowania 2. ok. 116 C (tryb szybki)

(ciśnienie robocze 75 kPA)

Dla pozostałych potraw, takich jak potrawy mięsne lub dania z jednego garnka

Tryb gotowania na parze

Oprócz trybu ekonomicznego i szybkiego mogą Państwo wybrać gotowanie na parze bez ciśnienia wzgl. Zwykłe gotowanie.

Wskaźnik gotowania wg logiki sygnalizatora świetlnego

Wskaźnik gotowania, niezależnie od wybranego trybu (tryb 1 lub 2), zawsze pokazuje po kolei pierścienie w trzech kolorach. Kolory zgodnie z logiką sygnalizacji świetlnej pokazują przebieg temperatury w garnku i pomagają w regulacji dopływu energii.

Pierścień żółty:

Nastawiony tryb gotowania został prawie osiągnięty. Można zmniejszyć stopień grzania.

W zależności od rodzaju kuchenki i produktów wypełniających garnek, stopień grzania można zredukować wcześniej lub później: w przypadku kuchenek z płytą z masy ceramicznej ? na początku pojawienia się żółtego pierścienia-, a w przypadku kuchenki indukcyjnej/gazowej  pod koniec zakresu żółtego.

Pierścień zielony:

Nastawiony tryb gotowania został osiągnięty. Od tego momentu mierzony jest czas gotowania.

Dopływ energii należy regulować w taki sposób, aby podczas całego cyklu gotowania wskaźnik gotowania pozostawał w zakresie zielonym.

Pierścień czerwony:

Temperatura w garnku jest zbyt wysoka. Garnek zaczyna automatycznie odparowywać, aby uregulować temperaturę. Proszę zmniejszyć stopień grzania.

Należy tak regulować dopływ energii, aby wskaźnik gotowania nie podnosił się do zakresu czerwonego. W przeciwnym razie płyn znajdujący się w garnku ulegnie odparowaniu.

Tagi: , , ,

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Zasady gotowania w szybkowarze”

 1. Pawello napisał(a):

  Wszystko ładnie opisane i same zalety gotowania w szybkowarze, ale czy to jest wygodne tak na co dzień? Rozumiem, że jeśli muszę gotować na większą ilość osób, na przyjęcie, spotkanie rodzinne to potrzebuje wtedy szybkiego gotowania, które zaoszczędza mi czas. Ale jak to wygląda w praktyce?

  Chodzi mi o to, czy mogę sobie otwierać szybkowar w trakcie gotowania i sprawdzać potrawę, próbować? Czy przez to ciśnienie, szybkowara nie można otwierać? Może ktoś mi to wytłumaczyć i objaśnić? (będe wdzięczny, bo zastanawiam się nad zainwestowaniem w szybkowar marki Fissler)

 2. Pancia napisał(a):

  ja widzę różnicę także w smaku. Czas gotowania to jedno ale szybkowar zatrzymuje więcej aromatu potrawy, która jest w nim przyrządzana.

 3. majka_26 napisał(a):

  Dla mnie szybkowar nie ma konkurencji. Nie muszę już spędzać długich godzin w kuchni, a gotowanie zaczęło sprawiać mi frajdę.

Zostaw odpowiedź